Սամվել Կարապետյանը գլխավորեց նորաստեղծ «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունը
Երևանում տեղի ունեցավ «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության հիմնադիր համագումարը, որը նոր շունչ է հաղորդում երկրի քաղաքական դաշտին: Նոր ուժի առաջնորդ ընտրվեց հայտնի բարերար և գործարար Սամվել Կարապետյանը: Իր ելույթում նա ընդգծեց, որ կուսակցության առաջնահերթությունը լինելու է Հայաստանի տնտեսական վերածնունդն ու անվտանգությունը: Համագումարի արդյունքներով Կարապետյանը պաշտոնապես առաջադրվեց որպես վարչապետի թեկնածու առաջիկա ընտրություններում: Քաղաքագետներն արդեն իսկ նորաստեղծ կուսակցությունը համարում են ընտրապայքարի հիմնական ֆավորիտներից մեկը:
Երևանում կայացած հիմնադիր համագումարի ժամանակ նա ընտրվեց «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության նախագահ: Իր ելույթում Կարապետյանն ընդգծեց, որ շարժման հիմնական նպատակն է լինելու երկիրը դուրս բերել համակարգային ճգնաժամից և ապահովել երկարաժամկետ անվտանգություն: Հայտնի է դարձել նաև, որ կուսակցությունը մտադիր է առաջադրել Կարապետյանի թեկնածությունը վարչապետի պաշտոնում: